Kanada Vizesi

Kanada Türk vatandaşlarına istisnasız vize uygulamaktadır.

Kanada vizesi geçici bir süre için ziyaret, iş, eğitim veya çalışma amacıyla veya sürekli Kanada’da ikamet için verilebilir. Kanada göçmenlik vizesi altında kabul edilenler vatandaş olana kadar pasaport almak ve oy kullanmak hariç Kanada vatandaşlarına tanınan bütün haklardan faydalanırlar. Kanada vizesi için başvurular Ankara’daki Kanada Büyükelçiliğine direkt olarak veya devlet sertifikalı göçmenlik danışmanları ve avukatlar vasıtasıyla yapılabilir.

Göçmenlik Danışmanlarının Faydası

Kanada hükümeti sahte mülteci başvurularını ve turist ve öğreci vizelerinin istismarını önlemek için tedbirler almış olup bazı ülkelerden yapılan vize başvurularını yakın bir incelemeden geçirmektedir. Başvuruda yanlış veya eksik verilen bilgiler sebebiyle Kanada vizesi akraba ziyaretleri ve eğitim için bile reddedilebilir. Bu sebeple başvuruların, ve özellikle çok daha komplike olan Kanada çalışma ve göçmenlik vizesi başvurularının, bilinçli bir şekilde hazırlanması gerekir.

Kanada Yasaları Sadece Kanada İçinde Geçerlidir

Başvuruların büyük bir kısmının gereksiz yere reddedilmesi veya geciktirilmesi profesyonel göçmenlik danışmanları için bir talep yaratmıştır. Özellikle Kanada dışında çalışan bazı danışmanların Kanada vizesi almak için verdiği yanlış veya sahte vaatler Kanada hükümetinin bu mesleği sadece eğitim ve sınav ile alınabilen devlet sertifikası altında yönetmesine yol açmıştır. Fakat Kanada hükümetinin yetkisi ve ilgili Kanada vizesi yasaları sadece Kanada’daki göçmenlik danışmanları üzerinde geçerlidir. Kanada dışında çalışan göçmenlik danışmanlarıyla çıkabilecek sorunlarda Kanada hükümeti yardımcı olamaz.

Yanlış Vaat ve Garantilere Dikkat

Profesyonel göçmenlik danışmanları ve göçmenlik hukuku üzerinde uzman olan avukatlar Kanada vizesi başvurunuzun yanlışsız ve süratli bir şekilde neticelenmesini gerçekleştirebilirler. Fakat danışman veya avukat seçerken özellikle yanlış, abartmalı veya sahte vaatlere ve garantilere dikkat edilmesi tavsiye olunur. Türkiye’de ve bütün dünyada olduğu gibi vize bir ülkenin yabancı uyruklulara tanıdığı bir hak değil, imtiyazdır. Kanada vizesi başvuruları devlet tarafından geçirilen yasalara ve çok çeşitli kriterlere göre hemen hemen sınırsız yetkisi olan memurlar tarafından sonuçlandırılır. Kanada devleti dışında hiçbir şahsın veya kuruluşun bir başvurunun neticesini yüzde yüz garanti etmesi mümkün değildir.