Yurtdışında Eğitim

Yurtdışında Eğitim: Vancouver, Kanada

İngilizce’nin uluslararası bir dil haline geldiği artık genelde kabul edilmektedir. Gerek Avrupada, gerek Ortadoğu ve Asya ülkelerinde İngilizce bilen elemanlara daha büyük iş ve kazanç imkanları ve terfi yolları açılmaktadır. İngilizce öğrenmek ve İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak geleceğiniz için yapabileceğiniz en büyük yatırımdır. Yurtdışında eğitim almaya karar verdikten sonra vereceğiniz en önemli karar ise amaçlarınıza en uygun ülkeyi ve en uygun eğitim kuruluşunu seçmektir. Bu da tamamen bir kalite sorunudur. Amaçlarınıza en uygun kalitede yurtdışında eğitimi hangi ülke ve hangi kuruluş size en uygun şartlarla temin edebilir?

 

Biz birçok Türk ve yabancı talebe ve mezunla konuşup fikirlerini aldıktan sonra Vancouver, Kanada diyoruz, ve sebepleri aşağıda.

İngilizceyi İngilteredemi öğrenmeli, yoksa Kuzey Amerikadamı?

İngiliz İngilizcesi, yani eski İngilizce, ve Amerikalıların ve Kanadalıların konuştuğu İngilizce arasında kayda değer aksan ve terim farkları vardır. İngilizceyi uluslararası iletişim ve ticaret dili haline getiren ve sinema ve TV programlarının çoğunda kullanılan dil Kuzey Amerika İngilizcesidir. İngilizceyi İngiltere, Avustralya veya Yeni Zelanda gibi diğer İngilizce bilenlerin zor anladığı bir ülkede öğrenirseniz ileride iş hayatınızda zorlanabilirsiniz. Bunun yanında Amerikalılar ve Kanadalılar yeni ve etkin dil öğretim metodları geliştirerek İngilizcenin dünyanın her tarafında kolayca öğrenilmesini sağlamışlardır.

 

Eğitim Kalitesi ve Uluslararası Geçerlilik

Bu biraz böbürlenmek gibi olacak ama eğitime ve özellikle öğretmen eğitimine büyük para harcanıp titizlikle itina edildiği için Kanada kendi eğitim sistemini ve kuruluşlarını dünyada en üstün sayar. Saygın kuruluşlarda eğitim görmüş Kanada diplomalı mezunlar ABD ve İngilterede el üstünde tutulurlar. Bunun tersi ise pek söylenemez. Fakat her ülkede olduğu gibi Kanadada da eğitim kuruluşları arasında kalite ve etkinlik farkları olduğu için talebenin parasını ve zamanını nerede harcayacağına dikkat etmesi gerekir.

 

Yaşam Kalitesi, Konum ve ve Hizmetler

Vancouver şehri uluslararası araştırmalarda senelerce üstüste dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmiştir. Ziyaretçilerin coğu Vancouver’in gördükleri en güzel şehir olduğunu söylerler. Bunun sebepleri arasında hava kalitesi, düzen, nakliyat, sosyal hizmetler, spor ve eğlence imkanları gibi birçok faktör bulunur. Bütün Kanada şehirleri gibi Vancouver da ABD şehirleri ile kıyaslanamaz. Amerikan şehirlerinde arabasız yaşayamazsınız, yürünebilecek yerler az bulunur. Kanada şehirleri halk ulaşım imkanları ve imar standartlarıyla Avrupaya bnzer. Fakat Vancouver şehrinin Kanadada özel bir statüsü vardır, o da yumuşak iklimi ve doğa güzellikleridir. Kışları kar yağması nadirdir. Fakat böyle bir şehirde bile yeterli bilgi verilmeyen bir öğrenci kendisini elverişsiz bir konumda ve yaşam şartlarında bulabilir. Bu sebeple okulunuzu ve oturacağınız semti seçerken şehri, imkanları ve bir yabancının karşılaşabileceği sorunları iyi bilen bir kişiyle danışmanız önemlidir.

 

Yurtdışında Eğitim Danışmanlık Hizmetimiz

Dünyanın en güzel şehirlerinden birisinde ve en uygun bir okulunda rahatlık ve zevkle okumanıza yardımcı olmak için Türk Kanada Ticaret Odası yurtdışında eğitim danışmanlıği hizmeti vermektedir. Bu hizmetimiz İngilizce Dil Okulları kaydı için tamamen ücretsiz olup başka danışmanların sağlayamadığı bazı avantajları vardır. Kayıt yaptığımız okullar eğitim kalitesi, ücret, dershane konumları hakkındaki araştırmalarımız ve yabancı ve Türk talebelerden gelen geribesleme göz önüne alınarak seçilmiştir. Bizim aracılığımızla gelen talebelerin eğitim ve diğer sorunlarıyla bizzat alakadar olmak hizmetimizin bize mahsus bir özelliğidir. Eğitim sürecinizde, ve hatta meznuniyetinizden sonra, Vancouver’da her konuda danışabileceğiniz bir veya birçok dostunuz olacaktır.

 

BC Eyalet Başbakanı Christy Clark Talebelerle

BC Eyalet Başbakanı Christy Clark Talebelerle