Kanada Hükümeti 2018 Yılında 310,000 Göçmen İstiyor

Kanada hükümetinin yaptığı açıklamaya göre Kanada 2018’de 310,000 ve 2019-2020 senelerinde ise senede 340,000 göçmen almak istiyor. Göçmenlik kontenjanının bu kadar yüksek olmasının başlıca sebebi Kanada nüfusunun yaşlanması. Yani Kanada’nın genç, eğitimli, tecrübeli ve hic olmazsa ülkenin resmi dillerinden birisini konuşan bir göçmen nufusuna ihtiyacı var. Bunun yanında, devlet ekonomiyi planlamadığı için (Kanada ve ABD dünyanın en büyük serbest ekonomileridir) ülkeye yatırım yapıp iş açacak girişimcilere ihtiyacı var. Yatırımcı Kanada göçmenliği genellikle eyalet hükümetlerinin programlarına bırakılmış vaziyette. Peki  hem genç hem eğitimli hem tecrübeli olmak çelişkili kriterler değilmi? Evet, bu sebeple vaktinizi ve paranızı netice vermeyecek yollarda harcamadan önce Kanada’nın kompleks göçmenlik sistemini anlamanız ve size en uygun yolu seçmeniz gerekiyor. Aşağıda bu sistemin anahatlarını açıklıyoruz.

İngilizcenin Önemi

İngilizce ve Fransızca Kanada’nın resmi dilleridir. Quebec’de başarılı olmanız için Fransızca bilmek önemlidir, Quebec eyaleti dışında ise İngilizce. Göçmenlerin büyük kısmı İngiliz Kanadasına geldiği için İngilizceden bahsedeceğiz. İngilizce bilmeden Kanada’da göçmenlik almanız yani oturum mümkün değildir. Belli seviyede İngilizceniz olması lazım. İngilizce olmadan Kanada vatandaşı da olamazsınız. Yeterli İngilizceniz olmadan yüksek okul veya meslek okuluna girmeniz de mümkün değil. Türk Kanada Ticaret Odası Kanada’nın en ilerigelen dil okullarıyla anlaşmalı olarak üniversite, kolej ve yüksek okullara hazırlık programlarına kayıt yapmaktadır.

Kanada Göçmenlik Yolları

İş Teklifi ve Sponsor Olacak İşveren Bulmak-Başarı Olasılığı Çok Yüksek

İşveren için zahmetli ve masraflı bir işlem gerektirdiği için çalışma vizesi olmadan uzaktan iş teklifi ve sponsor bulmak zordur. Kanada’ya eğitim için gelen öğrenciler bu konuda daha başarılı olurlar. Federal hükümet işverenin Kanada’da başka bir eleman bulamadığını ispat etmesini gerektirdiği için bu şarttan yoksun olan BCPNP gibi eyalet programları tercih edilir.

Express Entry Nitelikli İşçi Başvurusu-Başarı Olasılığı Düşük Veya Orta Derecede

Express Entry Kanada hükümetinin çok reklam ettiği ve yanlış anlaşılmaya veya yanlış bigilendirmeye çok açık bir puanlama sistemidir. İki safhada çalışır. Sistem yaş ayırımcılığı yaptığı ve hükümetin keyfi olarak her ay indirip çıkardığı puan barajına ve seçimine tabi olduğu için özellikle 35 yaş üstündeki namzetler için başarı olasılığı düşüktür. Eyalet onaylı bir iş teklifi başarı şansını arttırabilir ve hatta garanti edebilir. Eşlerin nitelikleri ve aile durumu başarı şansını olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Çok yüksek İngilizce puanları gerekebilir. Çok önemli bir nokta: Başvurunuzun kabul edilmesi için IELTS General İngilizce sınavından her bölümde en aşağı 6 puan almanız gerekmektedir. Bunun aksini iddia edenlerden sakınmanız önerilir. Bu yolu seçerseniz başvurunuzu Türk Kanada Ticaret Odasının tecrübeli bir uzmanına profesyonel şekilde yaptırmanız tavsiye olunur.

Express Entry Kanada Tecrübesi Sınıfı-Başarı Olasılığı Düşük

Bu genellikle yabancı öğrencilerin ve çalışma izniyle gelen işçilerin başvurduğu bir yoldur ve ayni puanlama sisteminden geçer. Hükümet Kanada tecrübesine verdiği puanı düşürdüğü için ve başvuruların çok altında bir kontenjana tabi olduğu için başarı olasılığı düşüktür.

Kanada’da Eğitim-Başarı Olasılığı Yüksek

Kanada’da bir üniversite, kolej veya meslek okulunda eğitim sadece sağlam bir Kanada Göçmenlik vasıtası değil fakat bu ülkede yerleşip başarılı olmanın en etkili bir anahtarıdır. Kanada’ya yeni gelip iş arayan göçmenlerin karşısına çıkan en büyük sorun Kanada diploması ve tecrübesi olmamasıdır. Bu konuda iyi bir haber: Kanada diploması ve tecrübesine sahip olmanız için burada 4 sene üniversite okumanız şart değil. 1 senelik sertifika veya tercihen 2 senelik diploma programı da bu ulkede yerleşme, iş bulma ve başarılı bir kariyer yapmanızın kapısını açabilir. Kanadalı işverenler tatbikat ve pratikte yoğun olan eğitime ve hemen işe başlayıp verimli olacak elemanlara büyük kıymet vermektedirler. 2 senelik bir diploma eğitimi size hemen iş piyasasında kullanabileceğiniz bir eğitim vereceği gibi 3 senelik açık çalışma izniyle Kanada göçmenlik kapısını da açabilir. Bulacağınız işle BC eyalet programından daha kolay şartlar altında oturum alabilirsiniz.

BCPNP Kanada Göçmenlik Statüsü Almak İçin En İyi Yol

Kasım 2016daki değişikliklerden sonra British Columbia eyaletinin namzetlik programı talebeler tarafından en kolay ve sağlam göçmenlik vasıtası olarak görülüyor çünkü işverenlerin federal sistemdeki gibi masraflı ve zahmetli bir LMIA işleminden geçmesi şart değil. Daha fazla bilgi için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Yeni Göçmenlik Bakanı Türk Dostu Olarak Biliniyor

Yeni Kanada Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen aslen Somalili bir Kanadalı ve Türklere ve Türkiyeye olan dostluğu ve yakınlığı ile biliniyor. Biz de fırsattan istifade Türklerin karşılaştığı vize zorluklarını şikayet ettik ve yardımcı olmasını istedik. Anasayfada…

Ahmed Hussen Immigration Minister

Kanada Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen

Kanada Göçmenlik Yasasında Değişiklikler:

Meslek Eğitimi ve Eyalet Kanalı Hala En Tercih Edilen Göçmenlik Vasıtası

19 Kasım 2016’da yürürlüğe giren göçmenlik yönetmeliği Express Entry nitelikli işçi sisteminde federal onaylı iş teklifine (LMIA)  verilen puanı 600 puandan 50 puana düşürdü. 600 puan Express Entry başvurusunun başarısını hemen hemen garanti ediyordu. Fakat yönetici sınıfı LMIA ile 200 extra puan alacak. Bu da hükümetin her ay keyfi olarak tesbit ettiği puan barajına tabi olarak başvurunun başarısını sağlayabilir. Yani hükümet iş teklifi alan nitelikli işçilerin çoğunluğunun üst düzey yönetim tecrübesi olmasını istiyor.

Bu değişiklikler meslek diploma-sertifika egitimiyle calışma vizesi alıp iş bulup eyalet kanalıyla (PNP) Kanada göçmenlik başvurusu yapanlara en yüksek başarı şansı bırakıyor. Ontario ve British Columbia PNP bu amaca en uygun eyalet programları. Fakat Ontario programının senelik kontenjanı çok küçük olduğu için BCPNP en tercih edilen eyalet programı.

Kanada’ya Göçmen Olmak İsteyenlere İyi Bir Haber:

 Hükümet Eğitim Kapısını Ailelere Açtı

Kanada’nın yeni göçmenlik siyasetinin Kanada eğitimi, Kanada tecrübesi ve iş teklifine ağırlık verdiği artık bir sır değil. 2015 senesinde Express Entry sisteminden davet alanların büyük çoğunluğunu bu özelliklere sahip namzetler oluşturuyor. Kanada diploması veya işveren sponsorluğu olmadan göçmen vizesi alan yabancıların sayısı elle gösterilecek kadar az. Hükümet Kanada eğitimine ağırlık vermesinde tamamen haksız değil. Çünkü diplomanıza denklik alsanız bile yabancı diplomaların iş piyasasında fazla bir değeri yok. İşverenler Kanada diplomasını tercih ediyor. Çünkü Kanada’nın kendine özel bir iş kültürü var, ve bu kültürü bilmeyenler başarılı olamıyor, diyorlar.

Peki Kanada diploması ve çalışma müsaadesi almak için ne kadar eğitim yeterli olur?

8 aylık veya 1 senelik meslek, sertifika veya diploma programı size okuma-çalışma müsaadesi ve eşinize açık çalışma müsaadesi alabilir. ‘Açık Çalışma Müsaadesi’ her yerde ve her işte çalışabilme imkanı verir. Okul çağındakı çocuklarınız devlet okullarında bedava okuyabilir. 8 aylık eğitimden sonra 1 senelik, 16 aylık eğitimden sonra 3 senelik çalışma izni alıp işveren sponsorluğuna gerek kalmadan basit bir iş teklifiyle aileniz için göçmenlik başvurusu yapabilirsiniz. Yanlız bu imtiyazlar her okul için geçerli değildir. Eğitiminizi devletin bu imtiyazları tanıdığı bir okulda ve federal hükümetle işbirliği yapan bir eyalette yapmanız lazım. British Columbia eyaleti bunlardan birisidir. Dil okuluna geliyorsanız dil eğitiminin akademik bir program ile bağlantılı olması lazım. Çünkü sadece ESL (İngilizce) programlarına herhangi bir çalışma müsaadesi veya göçmenlik başvuru imtiyazı tanınmaz. Avukatlardan aldığımız bilgilere göre sadece dil eğitimi için yapılan vize başvurularının büyük bir kismı reddediliyor fakat akademik akseptans daha farklı bir muamele görebiliyor.

Yaş veya eğitim sınırı varmı?

Hayır, yaş sınırı yok. Yaşınız 20 veya 50 veya 60 da olsa, veya lise mezunu veya yüksek lisanslı da olsanız bu sistemden faydalanabilirsiniz. Değişik okulların ve programların değişik İngilizce seviyesi şartları vardır. Okul programa başlamadan önce İngilizce kursu almanızı şart koşabilir.

Kayıt hizmetleriniz ücretlimi?

Okul kayıt hizmetlerimiz ücretsizdir. Tecrübeli eğitim danışmanlarımız onlarca kalifiye üniversite, kolej, meslek ve dil okuluna bu imtiyazlardan faydalanabileceğiniz şekilde kaydınızı yapabilir.

Eylül 2018 Eğitim Yılı İçin Kayıtlarımız Başlamıştır

Ücretsiz danışım için kişisel bilgilerinizle bize buradan yazabilirsiniz.

Kanada’da İş Kurup Göçmenlik İsteyenlere İyi Bir haber:

Yeni Start-Up Vize Programı

Eğer global çapta satış potansiyeli olan yeni bir teknoloji veya ürün sahibiyseniz ve orta derecede İngilizce (IELTS General 5) biliyorsanız 300,000 Kanada Doları miktarında bir yatırım ile 6 ay gibi kısa bir zamanda Kanada göçmenlik vizesi alıp profesyonel kalitede yönetilen uluslararası bir işin sahibi olabilirsiniz. Federal hükümet dünyanın her tarafından mucit girişimcileri Kanada’ya çekmek için start-up gocmenlik vizesi programını yeniden düzenlemiştir. Bu program altında her eyalette deneyimli girişimcilerden oluşan şirketler tayin edilmiştir. Bu şirketlerin vazifesi yabancı girişimcilerle ortak çalışıp kurulan işi global ihracata yönelik şekilde geliştirmektir. Seçilen yatırımcılar çok kısa bir zamanda ve normal kanallardan geçmeden Kanada göçmenlik statüsü alabilirler. Türk Kanada Ticaret Odası bu programın British Columbia eyaleti için yetkili koordinatorüdür. Detaylar için bize ‘Start-Up Visa’ başlığı altında yazabilirsiniz. Görüşmeye uygun namzetlerden ad, adres ve pasaport kopyası istenecektir.

Kanada’ya Nasıl Göçmen Veya İşci Olarak Gelebilirsiniz

Kanada birçok diğer Batı ülkelerinden farklı olarak sürekli göçmen alan bir ülkedir. Göçmenler pasaport ve oy kullanmak dışında Kanada vatandaşlarına tanınan hakların hemen hepsinden faydalanırlar. 6 senenin 4 senesini Kanada’da geçiren göçmenler Kanada vatandaşlığı başvurusu yapmaya hak kazanırlar. Kanada pasaportu dünyada en geçerli olan pasaportlardan birisidir. Kanada, ABD gibi, eyaletlerden oluşan federal bir hukuk devletidir. Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Quebec eyaleti dışında en çok kullanılan dil İngilizcedir. Kanada hükümeti göçmenlik namzetlerinin önce IELTS İngilizce ve/veya TEF Fransızca sınavını alıp bu dillerden birisini veya ikisini en aşağı orta veya iyi derecede bildiklerini kanıtlamalarını zorunlu kılmaktadır. Bu sayfada yer alan bilgiler İngilizce konuşulan eyaletler için geçerli federal kurallar üzerine verilmiştir.  Fransız dil ve kültürünün öncelikte olduğu Quebec eyaletinin göçmenlik kuralları bazı konularda federal kurallardan farklı olabilir.

Kanada Göçmenlik Vizesi Nasıl Alınır

1 Ocak 2015’den itibaren meslek bazlı göçmenlik başvurularının büyük bir kısmı Express Entry denilen girift bir puanlama-rekabet-seçim sistemi altında yapılmaktadır. Yatırımcı göçmenlik ve serbest meslek göçmenliği bu sisteme girmez. Express Entry’nin ilk başvurusunun yapılabilmesi için namzetlerin önce dil sınavını alıp yeterli puan tutturmaları gereklidir. Hatasız yapılan başvurularda asgari puanı tutturan namzetlerin profilleri önce Job Bank denilen bir namzetler listesine konulur. Hükümet bu listeye bakarak ayda 2 defa Kanada’da en başarılı olacağını düşündüğü namzetleri her ay belirlediği bir puan barajına göre seçer. Seçim hükümetin alçaltıp yükselttiği puan barajına tabi olduğu için kimin ve ne zaman seçileceğini önceden kestirmek mümkün değildir. Fakat başvuru sırasında alınacak ‘geçerli’ bir iş teklifi çok yüksek bir puan getirdiği için seçimi garanti edebilir. Seçilen namzetler hükümetten esas başvuru için davet alırlar ve en geç 60 gün içinde başvuruyu hatasız ve eksiksiz olarak tamamlamak zorundadırlar. Hükümet davetiye başvurusu tamamlandıktan sonra en geç 6 ay içinde Kanada göçmenlik vizesinin çıkacağını garanti etmektedir.

Kanada göçmenlik ve eğitim konusunda bilgiler, paylaşım ve sorular için Facebook Kanada Göçmenlik ve Eğitim Forumu grubumuza üye olabilirsiniz

Kanada Göçmenlik ve Eğitim Forumu

Bağımsız Göçmenlik Sınıfları

Sponsoru olmayan kişiler için genellikle göçmenlik yolu şu işlemler altında açılır. İlk 3 sınıf için Express Entry sistemi kullanılmaktadır:

Nitelikli İşci (Skilled Worker)

İyi veya çok iyi derecede İngilizce veya Fransızca bilen üniversite ve yüksek okul mezunları iş teklifi olmadan da başvuru yapabilirler. IELTS İngilizce sınavından her bölümde en aşağı 6, tercihen 6.5 ve üstü puan ve en aşağı 12 ay meslek tecrübesi aranır. Her mesleğe açıktır. Namzetler diplomalarına Kanada denklik değerlendirmesi yapmak zorundadırlar. Namzetler Kanadalı bir işverenden geçerli iş teklifi aldıkları takdirde başarıyı garanti edebilirler, fakat puanları barajı geçtiği takdirde teklif olmadan da seçilmeleri mümkündür. Hükümet namzet listesinden seçtiği kişilere esas başvurularını göndermeleri için 60 gün tanır. Bu zaman zarfında başvurularını doğru ve eksiksiz tamamlayamayan namzetler listeden silinir. Bu kişiler 12 ay bekledikten sonra bütün işlemlere yeni baştan başlayarak yeniden listeye alınabilirler. Dil sınavını tamamladıktan sonra devlet tescilli ve tecrübeli göçmenlik uzmanımız başvurunuzu aranılan standartlar altında en başarılı olabilecek şekilde hazırlayabilir.

Nitelikli Zanaat Sahibi (Skilled Trades)

Orta derecede İngilizce veya Fransızca bilen ve mesleklerinde en aşagı 2 sene tecrübesi olan meslek-zanaat sahipleri bu sınıftan başvuru yapabilirler. Fakat ya geçerli bir iş teklifi almaları veya bir Kanada meslek derneğinden onay almaları gereklidir. Onay almak için Kanada’dan meslek sertifikası almaları tavsiye edilir.

Kanada Tecrübesi Sınıfı

Kanada’da yasal olarak çalışıp en aşağı 1 veya 2 sene çalışma tecrübesine sahip olanlar bu sınıf altında göçmenlik başvurusu yapabilirler. Dil yeteneği yanında Kanada eğitimi ve çalışma tecrübesi hükümetin en ağırlık ve öncelik verdiği niteliklerdendir. Kanada Tecrübesi Sınıfı diğer göçmenlik başvurularıyla rekabet edip kısıtlı bir kontenjana tabi olduğu için başarı şansı Kanada eğitimi görüp sertifika, diploma veya lisans alanlar kadar yüksek değildir.

Kanada Eğitim İmtiyazları

Kanada hükümeti bazı eyalet hükümetlerinin işbirliğiyle onay verdiği eğitim kuruluşlarında en aşağı 1 sene yüksek tahsil görüp diploma veya sertifika alan talebelere Kanada göçmenlik hakkı tanımaktadır. Bu konu için lutfen Kanada Eğitim Hizmetleri sayfamıza bakınız.

Serbest Meslek Sınıfı (Self-Employed)

Serbest meslek sınıfı Kanada’nın kültürel zenginliğini arttırmak için açılmış bir yoldur. Özellikle sanat ve spor alanında başarı gösterip bu dallarda Kanada’nın kültürel zenginliğine katkı yapabileceğini ve hayatını kazanabileceğini kanıtlayan namzetler bu yoldan göçmenlik kazanabilirler. Hükümet namzetleri birçok kriter altında incelediği için girift ve uzun süren bir işlemdir.

Yatırımcı Göçmenlik

Kanada dünyanın her tarafından göçmen alan bir serbest girişim ülkesi olduğu için ekonomiye katkısı olacak ve yeni iş açacak yetenekli iş adamlarına ve kadınlarına büyük önem vermektedir. Kanada hükümeti bır yatırım fonuna 5 sene faizsiz borç verme mahiyetinde olan yatırımcı programını iptal etmiş olup (benzer bir program sadece Quebec eyaleti için hala yürürlüktedir) yatırımcı göçmenliği eyaletlerin elinde bırakmıştır. Hemen her eyaletin temelde benzer yatırımcı göçmenlik programı vardır. Burada Kanada’nın en yasanabilecek ve gelişen bir bölgesi olan British Columbia Eyaleti Yatırımcı Programının anahatlarını veriyoruz.

BC PNP Yatırımcı Göçmenlik Programı
(BC Provincial Nominee Investor Program)

Genel olarak, en aşağı 600,000 Kanada Doları net malvarlığınız varsa ve kendi kuracağınız veya satın alacağınız bir işe en aşağı 200,000 Kanada Doları yatıracağınızı taahhüt edebilirseniz BC PNP programı vasıtasıyla Kanada’ya göçmenlik almanız mümkün. Bu işlem genellikle 3 safhada tamamlanır. Birinci safhada yatırımcı bir iş teklifi ve planı hazırlayarak eyalet hükümetine başvurur. İkinci safhada, başvuru onaylanırsa eyalet yatırımcıya 2 senelik çalışma izni cıkartarak kontrat yapar ve yatırımını tamamlaması için 2 sene mühlet verir. Üçüncü safhada yatırımcı işini kurar ve yatırımı tamamladığı zaman göçmenlik başvurusuna hak kazanır.

Bu yoğun ve titizlikle hazırlanması gereken bir işlemdir fakat tecrübeli danışmanlarımız başvurunuzun ve işinizin başarılı olması için gereken her hizmeti size verebilir.

Vancouver’da Branş Ofisinizi Açmak

Doğal güzelliğiyle ve yumuşak Pasifik iklimiyle Kanada’nın ve dünyanın en yaşanabilecek şehirlerinden seçilen Vancouver şirketinizin Kuzey Amerika ve Asya pazarlarına açılması için ideal bir konumdur. Şehrin bazı kısımları hemen ABD sınırında olan bu şehir Kanada’nın Pasifik Kapısı ve Asya ile ticaret merkezidir. Her yabancı şirket gibi şirketinizin branş ofisini Kanada’da açıp Kanadalı eleman çalıştırabilirsiniz, fakat göçmenlik veya çalışma vizeniz olmadan kendiniz burada oturup çalışamazsınız. Yasal çalışabilmeniz için yatırımcı göçmenlik veya başka bir çözüm yolundan geçmeniz lazım. Bu sebeple BC PNP Yatırımcı Göçmenlik Yolunu kuvvetle tavsiye ederiz.

Kanada Çalışma Vizesi

Kanada’da mesleğinizde çalışabilmenin en kısa yolu Kanadalı bir işverenden iş teklifi ve çalışma vizesi için sponsorluk almaktır. Çalışma vizesi için dil sınavı ve bazı diğer incelemeler gerekmez. Fakat her işveren sponsor olamaz ve sponsorun aradığı elemanı Kanada’da arayıp bulamadığını kanıtlaması lazımdır. Zahmetli ve masraflı olduğu için bunu uzaktan yapmak zordur. Bunun için Kanada’ya dil eğitimine veya herhangi bir meslek eğitimine gelip işverenlerle bizzat temas kurmanızı öneririz.

Kanada göçmenlik ve bilumum vize başvurularınızın en güvenilir ve pürüzsüz şekilde işleme geçirilmesi için tecrübeli ve devlet tescilli uzmanımızın göçmenlik hizmetlerini kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lutfen bizimle temasa geçiniz. Kendi başına yapılan göçmenlik başvurularının büyük bir kısmı yanlışlık veya eksiklik sebebiyle reddedilmektedir. Hükümet kriterlerini bilen tecrübeli bir uzman başvurunuzun başarılı olmasını sağlayabilir.

Özet Olarak, Kanada Göçmenlik Express Entry İçin Önce:

1. Türkiye’de 4 şehirde British Council tarafından verilen IELTS İngilizce (veya birinci veya ikinci yabancı diliniz Fransızca ise TEF) sınavını almanız lazım.

3. Yüksek okul mezunlarının en aşağı 1 sene iş tecrübesi olması gereklidir. Fakat iş teklifi-sponsor bulmadan başvuru yapabilirler.

4. Zanaat sahipleri ve tekniker sınıfının iş teklifi-sponsor bulmaları veya meslek sertifikalarını oturacakları eyaletin meslek derneğinden tasdik ettirmeleri mecburidir. Meslek dernekleri tasdik için Kanada’ya gelip eğitim almalarını isteyebilir. Bu sınıf için en az 2 sene iş tecrübesi aranır.

5. Yatırımcı göçmenler ticari kriterlere göre değerlendirildikleri için yukarıdaki şartlara tabi değildirler.

Kanada’da eğitim görenlerin dişindaki bütün yabancılar İngilizce sınavını almaya mecburdur. İngiltere, ABD, Avustralya gibi ülkelerin mezunları diploma sertifikasından muaf tutulabilir

İngilizce (ve-veya Fransızca) Bilgisi Esastır

Yatırımcılar ve sponsoru olanlar dışındaki yabancıların Kanada’nın iki resmi dilinden birisini yeterli derecede bilmeden Kanada’ya göçmenlik vizesi almaları hemen hemen imkansızdır. Dil sınavını almadan doğru bir değerlendirme veya tahmin yapmak mümkün değildir. Eğer hem İngilizce hem Fransızca biliyorsanız yüksek puan almanız için 2 sınavdan da geçmenizi öneririz. Bu sınavları Türkiye’de aşağıdaki kuruluşlardan alabilirsiniz:

British Council Türkiye

Institut Français

 İş Teklifi Hakkında

Bir işverenden alacağınız iş teklifi puanınızı yükseltip başvurunuzun başarılı olacağını hemen hemen garantileyebilir.  Bunun yanında, iş teklifinin geçerli olması için işverenin LMIA (Labour Market Impact Assessment) denilen zahmetli ve masraflı bir işlemden geçmesi gerekmektedir. En önemlisi, işverenin bir yabancıya iş teklifi vermeden önce iş ilanı vermesi ve elemanı Kanada’da arayıp bulamadığını kanıtlaması gerekmektedir. İşverenin sponsorluk masraflarını üzerinize almanız icab edebilir. Her piyasada olduğu gibi iş piyasasında da arz ve talep ve pazarlama kanunları hakimdir. Bazı eyaletlerde LMIA işlemine alternatif olacak ve biraz daha esnek kriterlere tabi olan işlemler mevcut olabilir.

İngilizceniz Yok Veya Yetersiz İse

İngilizceniz yok veya yetersiz ise ve hala Kanada göçmenlik veya çalışma konusunda kararlıysanız, ve sebatın karşısında hiçbir güç duramaz, Kanada’ya gelip bir dil kursu almanızı öneririz. Kanada’da kalmayı başaran Türklerin büyük bir kısmı dil eğitimi için gelip sponsor bulmayı beceren talebelerdir.

 IELTS İngilizce Sınavını Aldınızmı?

IELTS İngilizce sınavını aldıysanız bize sınav sertifikanızın kopyası ile CV’nizi gönderirseniz ücretsiz bir değerlendirme yapabiliriz. Email adresi: admin@turkishcanadian.org

Bize gönderilen her mesajı en kısa zamanda yanıtlamak kuralımızdır. Aralık ayından beri yanıtlarımız tatıller ve yasal değişiklikler dolayısıyla yavaşladığı için özür dileriz. Mesajınız gözümüzden kaçtıysa hatırlatmanızı rica ederiz. Başka bir ricamız bizden bilgi istediğiniz zaman bize kendiniz hakkında detaylı bilgi vermenizdir. ‘Göçmenlik bilgisi istiyorum’, ‘Kanadaya nasıl göç edebilirim’, ‘Nasıl çalışabilirim’ gibi tek cümleli genel bilgi isteklerini yanıtlayamıyoruz.

British Columbia’da Yatırımcı Göçmenlik Fırsatları

Kendi işinize yapacağınız 200 bin dolarlık (Kanada Doları) bir yatırım ile Avrupa ve ABD dergileri tarafından dünyanın en güzel ve en yaşanabilecek yeri seçilen British Columbia eyaletinde göçmen olarak yerleşebilirsiniz. Bu yatırım hazır aktif bir işe yapılabilir. Yeni ve sizin için hazırlanan bir franchise satın alınabilir, eyalet gıda sektöründeki en başarılı bazı franchise’lar Türk göçmenler tarafından işletilmektedir. Veya yatırım tamamen kendi tasarladığınız yeni bir işi kurmak için yapılabilir. İş planınız eyalet tarafından onaylandığı zaman yatırımınızı tamamlamanız için 2 senelik bir oturma-çalışma izni verilir. İş planınızın hazırlanmasından vize ve göçmenlik başvurunuzun tamamlanmasına kadar her konuda tecrübeli ve güvenilir uzmanlarımızla hizmetinizdeyiz.

Küçük Bir Yatırımla Göçmen ve Karlı Bir İşin Sahibi Olabilirsiniz

Kanada’nın ve belki Kuzey Amerika’nın en güzel köşesi olan British Columbia eyaletinde yapacağınız küçük bir yatırım sizi hem karlı bir işin sahibi ve sizi ve ailenizi göçmen ve Kanada vatandaşı yapabilir. Doğal güzelliği ve iklimi yanında eyalet doğalgaza yapılan milyarlarca dolar yatırım ile dünyanın belli başlı enerji üreticileri arasına girmek üzeredir. Tahminlere göre bu yatırımın önümüzdeki 4 sene içinde 1 milyon yeni iş ve binlerce yeni işyerine talep yaratması beklenmektedir. Yatırımcı Göçmenlik yollarından bir tanesi ‘franchise’ satın almaktır. Franchise, McDonalds hamburger ve Remax ve Century 21 emlak gibi, daha önce başarılı olmuş bir marka altında şube açmaktır. Genellikle franchise sahibi şirket işin konumunu bulur, işi baştan sona kadar kurar, sizi eğitir ve işyerinin anahtarını sıfır kilometrede teslim eder. Franchise satın almak denenmiş ve ispatlanmış bir marka altında zahmetsizce iş kurma yoludur. British Columbia’da en başarılı gıda franchise markalarından bazıları Türk girişimciler tarafından kurulmuştur.

Kanada Göçmenlik

Başarılı Bir Franchise: Pizza Garden

Kanada göçmenlik ve vize hizmetlerimiz Kanada hükümetinin yasal güvencesi altında federal lisanslı, tecrübeli ve başarı sicili yüksek göçmenlik uzmanlarımız tarafından verilmektedir.

Üyelik başvuru formu aşağıdadır.

 

ÜYELİK BAŞVURUSU

 

Doğrulama
Kanada Göçmenlik

 Yeni Kanada Göçmenlik Yasası

Son birkaç sene içinde Kanada göçmenlik ve vatandaşlık yasaları ve yönetmeliğinde büyük değişiklikler yapmış olup değişim hala devam etmektedir. Eski genel puan sistemi kaldırılmış, yerine federal ve eyalet hükümetleri tarafından hazırlanan ihtiyaçda olan meslek listeleri getirilmiştir. Eğer mesleğiniz aşağıdaki listedeyse, ve bazı diğer şartlara tabi olarak, işveren teklifi almadan Kanada göçmenlik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Meslek, Tecrübe ve Lisanın Önemi

Yeni göçmenlik yasaları piyasadaki ihtiyaca, eğitim, tecrübe ve lisan bilgisine ağırlık vermektedir. Mesleğiniz aşagıdaki ve  (burada gösterilmeyen) eyaletler ihtiyaç listesinde değilse bile bir işverenden teklif aldığınız takdirde göçmenlik veya çalışma vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Kanada’da yapacağınız eğitim veya gecici bir çalışma size göçmenlik başvurusu yapma hakkını kazandırabilir.

Kanada Tecrübesinin Önemi

Yeni Kanada göçmenlik yasasının getirdiği en önemli değişikliklerden birisi Kanada tecrübesinin göçmenlik kapısını açmasıdır. Kanada’da yapacağınız eğitim veya geçici fakat yasal bir iş tecrübesi bile size göçmenlik başvurusu yapma hakkını kazandırabilir.

Kanada’da Okuyup Çalışabilirsiniz

Bazı okullara kaydolduğunuz zaman Okuma-Çalışma vizesi alıp eğitiminiz sırasında part-time çalışmanız mümkündür. Bu vizenin detaylarını almak için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Yatırımcı İçin Kanada Göçmenlik

Türk Kanada Ticaret Odası Batı Kanada’da yatırımı teşvik etmek ve bölgenin hızla gelişen ekonomisinin ihtiyacı olan kalifiye elemanların bir kısmını Türkiyeden temin etmek amacıyla entegre Kanada göçmenlik ve ticari danışmanlık hizmetleri vermektedir. Vize başvurunuzdan iş planınızın hazırlanmasına, işyerinizin alınması veya kiralanmasından şirketinizin tesciline kadar bütün ihtiyaçlarınız ayni çatı altında tecrübeli uzmanlar, emlakcılar, danışmanlar ve avukatlar tarafından Kanada’daki en yüksek profesyonel standartlar altında karşılanabilir. Ticaret Odamızın yönetici ve elemanlarının geniş iş tecrübesi, piyasa bilgisi ve bağlantılarıyla verdiğimiz hizmetlerin Kanada’ya göçmenlik konusunda bulabileceğiniz en kaliteli, güvenilir ve etken seçenek olduğuna inanıyoruz. Uzmanlık alanımız yatırımcı, iş ve kalifiye eleman göçmenliği olmakla beraber, bütün Kanada göçmenlik ve vize sorunlarını profesyonelce çözümlemek için bize güvenebilirsiniz.

Yatırımcı Göçmenlik- Federal ve Quebec

Genel olarak yatırımcı göçmenlik federal ve eyalet programları olmak üzere iki sınıfa düşer. Yatırımcı Göçmenlik Fonu Kanadada aktif bir is kurmadan göçmenlik vizesini almanın tek yoludur. Türk Kanada Ticaret Odası Kanadanın en büyük yatırımcı göçmenlik fonunu yöneten Scotiabank’in yetkili temsilcisidir. Şu anda federal program kapalı olup, sadece Quebec eyaleti programı başvurulara açıktır. Bu program altında diğer vasıfları onaylanan ve Quebec eyaletinde oturmak arzusunda olan, ve asgari net değerleri 1.5 milyon dolar olan kişiler fona 5 sene için 800,000 dolar yatırarak göçmenlik vizesi alabilirler. 5 sene sonunda devlet güvencesi altında olan yatırımları kendilerine faizsiz olarak iade edilir. Kanadanın en büyük bankalarından birisi olan Scotiabank kendi nakit paralarını kullanmak istemeyen ve güvencesi olan başvurucuları bu yatırım için finanse edebilir.

Yatırımcı Göçmenlik Eyalet Programları

Normal olarak Kanada göçmenlik sistemi federal hükümet tarafından yönetilen programlar altında işleme geçirilir. Fakat federal bürokrasideki uzun beklemeler ve eyaletlerin değişik ve değişebilen ekonomik şartları dolayısıyla eyaletlere bu konuda bazı imtiyazlar tanınmıştır.  Federal hükümetle anlaşmalı olarak birçok eyaletin kendi iş göçmenliği protokolu, yatırımcı göçmenlik programları, ve kalifiye eleman göçmenlik ve iş vizesi programları vardır. En kayda değer programlar British Columbia, Alberta ve Saskatchewan eyaletlerinin Eyalet Namzetliği Programı (PNP) tabir edilen sistemdir. Bu sistem altında, örneğin, girişimciler Saskatchewan eyaletinde 150,000 dolar, British Columbia eyaletinde ise 400,000 dolarlık bir yatırım yaparak göçmen olabilirler. British Columbia eyaletinde bu yatırım tamamen yeni bir işe veya hazır kurulmuş bir işin en aşağı üçte birine ortak olmak suretiyle gerçekleştirilebilir. Bazı iş cinsleri, emlak acentalığı gibi, kabul edilmez. Bazı işlere ise, iş açacak sanayi ve eyaletin ihracatını arttırabilecek işler gibi, öncelik tanınır. Başvuranın kişisel değerinin en az 800,000 dolar olması, kurulan işin en aşağı 3 yeni iş yaratması, ve eyaletin uygun gördüğü bir iş planının hazırlanması gibi şartlar vardır. Başvurucu Vancouver şehrinde eyaletin bir temsilcisiyle mülakata girer. Vasıfları ve iş planı onaylanırsa yatırımını tamamlaması için kendisine iki sene tanınır. Şu sıralarda British Columbia eyaleti, sahipleri emekli olmak isteyen işlere yapılacak yatırımlara öncelik tanımaktadır. Bu başvurular hükümet tarafından 3 ay gibi kısa bir zamanda işlenmektedir.

Ticaret odamız başvurunuzun ve teşebbüsünüzün başarılı olması için gereken yardımı sağlayabilir.

Daha fazlaı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.