Türk Kanada Ticaret Odası

Kanada’da İş Kurup Göçmenlik İsteyenlere İyi Bir haber:
Yeni Start-Up Vize Programı

Eğer global çapta satış potansiyeli olan yeni bir teknoloji veya ürün sahibiyseniz ve orta derecede İngilizce (IELTS General 5) biliyorsanız 300,000 Kanada Doları miktarında bir yatırım ile 6 ay gibi kısa bir zamanda Kanada göçmenlik vizesi alıp profesyonel kalitede yönetilen uluslararası bir işin sahibi olabilirsiniz. Federal hükümet dünyanın her tarafından mucit girişimcileri Kanada’ya çekmek için start-up gocmenlik vizesi programını yeniden düzenlemiştir. Bu program altında her eyalette deneyimli girişimcilerden oluşan şirketler tayin edilmiştir. Bu şirketlerin vazifesi yabancı girişimcilerle ortak çalışıp kurulan işi global ihracata yönelik şekilde geliştirmektir. Seçilen yatırımcılar çok kısa bir zamanda ve normal kanallardan geçmeden Kanada göçmenlik statüsü alabilirler. Türk Kanada Ticaret Odası bu programın British Columbia eyaleti için yetkili koordinatorüdür. Detaylar için bize ‘Start-Up Visa’ başlığı altında yazabilirsiniz. Görüşmeye uygun namzetlerden ad, adres ve pasaport kopyası istenecektir.

Kanada Şirketi Türkiye’nin Balık Üretimini Arttırmaya Kararlı
Girişimci Türk Çifti Kanada’nın Deniz Tohumlama Teknolojisine Ortak Oldu

Dünyada emsali olmayan, patentli ve Pasifik Okyanusunda denenmiş bir yüksek teknoloji sahibi Oceanea Environmental Solutions Aralık ayında girişimci bir Türk çiftini ortak alarak Türkiye’nin deniz ürünleri üretimini arttırmaya kararlı olduğunu açıkladı. İstanbul’un tanınmış eczacılarından Hakan ve Pelin Karakoyun şirketin ortakları ve Türkiye temsilcileri olarak British Columbia eyaletinin başkenti Victoria şehrinde yeni kurulan Oceanea Turkey şirketini yönetecek. İstanbul Üniversitesinin Eczacılık bölümünden mezun olan Karakoyun çifti İstanbul’da kendi kurdukları iki başarılı ilaç dağıtım şirketinin sahipleri. Genç çift Oceanea teknolojisini Türkiye yanında İtalya ve Fas gibi bazı Akdeniz ülkelerinde ve Güneydoğu Asya’da pazarlayacak. Bu yatırımın Kanada ve Türkiye’de onlarca yeni iş yaratacağı tahmin ediliyor. Kanada şirketi ile üyelerimiz olan entrepreneur Türk çifti arasındaki bağlantı Türk Kanada Ticaret Odasının aracılığı ve hizmetleri ile gerçekleşti. Siz de Türk Kanada Ticaret Odasına üye olup Kanada ile iş, yatırım ve göçmenlik imkanlarını araştırabilirsiniz.

Oceanea Environmental Solutions

Pelin ve Hakan Karakoyun

Kanada Göçmenlik Yönetmeliği Değiştirildi

1 Ocak 2015’den itibaren yeni Kanada göçmenlik kuralları yürürlüğe girmiş ve Federal Nitelikli İşçi programı altında göçmenlik başvurusu yapabilmek tamamen yeni kriterlere bağlanmıştır. Yeni sistem yine puanlama üzerine işleyecek, fakat kimin başvuru yapıp yapamayacağı federal ve eyalet hükümetlerinin takdiri ve seçimine tabi olacaktır. Hükümet yeni Kanada göçmenlik politikasında ağırlığı eyalet programlarının yönettiği yatırımcı göçmenliğe ve işverenlerin Kanada’dan doldurulamayan işçi taleplerine vermiştir. Yeni sistem altında İngilizce-Fransızca bilgisi, eğitimin Kanada standartlarına uyumu, başvuranların iş tecrübesi, ve bu niteliklerin Kanada’da başarılı olma açısından profesyonelce profillenmesi özel bir önem taşımaktadır. İşverenlerin istekleri ön plana alınmakla beraber, iş teklifi mutlak bir şart değildir.

Meslek Listesi Kaldırıldı

Eski Federal Nitelikli İşci (Federal Skilled Worker) göçmenlik programının temelini oluşturan ve bazı meslek sahiplerine başvuru hakkı veren 50 meslek listesi 1 Ocak 2015’de yürürlüğe giren yeni Express Entry sistemi ile kaldırılmış olup yeni sistemde her meslek teorik olarak göçmenliğe kabul edilebilir. Yanlız bütün dünyadan gelen göçmenlik istemleri birbiriyle rekabet edecek ve sadece her ay hükümetin ‘en yüksek niteliklere sahip’ olarak seçtiği kişilere başvuru hakkı verilecektir. En yüksek niteliklerin başında iş teklifi gelmektedir. Diğer detayları Kanada Göçmenlik Hizmetleri sayfamızda okuyabilirsiniz.

Eğer Kanadalı bir işverenden iş teklifi ve sponsorluk alabilirseniz mesleğinizin bu listede olmaması önemli degil. İşveren desteği ile  çalışma vizesi veya göçmenlik için başvuruda bulunabilirsiniz. Nitelikli veya niteliksiz yabancı işçi getirmek için devlet onayı almış şirketler sizin birkaç ay içinde çalışma vizesi almanızı sağlayabilir. Çalışma vizesi göçmenlik başvurusuna basamak olabilir.
Kanada göçmenlik ve bilumum vize başvurularınızın en güvenilir ve aksaksız şekilde işleme geçirilmesi için uzman göçmenlik hizmetlerimizi kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lutfen bizimle temasa geçiniz.

Türk Kanada Ticaret Odası

Türkiye Kanada ile burada buluşuyor

Türk Kanada Ticaret Odası 2009 Temmuz’da Kanada’nın Pasifik limanı olan Vancouver şehrinde British Columbia Ticaret Odası onayı ile kurulmuştur. Kurucuların misyonu özellikle Batı Kanadanın gelıişen ekonomilerine ağırlıklı olarak, Kanada ve Türkiye arasındakı ticaret ve yatırımı desteklemek ve katkıda bulunmaktır. Kuruluşumuzun görüşü iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hacminin potansiyelinin çok altında kalmış olduğudur.

Türk Kanada Ticaret Odası 2013 British Columbia Eyaleti Ekonomik Zirvesine Katıldı. Zirvede temsil edilen tek enerji üreten ve ithal eden Ortadoğu ülkesi Türkiye idi…

‘ Asrın projesi Likifiye Doğalgaz (LNG) 10 sene içinde 1 milyon yeni iş yaratacak. Bu proje British Columbia’yı  Kanadanın en zengin eyaleti yapacak, İhtiyacımız olacak işçilerin ve hizmetlerin hepsini Kanada’dan temin etmemize imkan yok. ‘
Christy Clark, British Columbia Eyalet Başbakanı
British Columbia Eyalet Basbakani Christy Clark

British Columbia Eyalet Basbakani Christy Clark

 ‘ Türk şirketleri ve kalifiye işçileri de bu projeye katkıda bulunabilirler. ..Türkiyenin enerji, kalkınma ve destekleyici hizmetler konusundaki tecrübesi ve yeteneklerinden faydalanabiliriz.’

2013 British Columbia Eyaleti Ekonomik Zirvesi 12 ve 13 Kasımda Vancouver Konferans Merkezinde yapıldı. Türk Kanada Ticaret Odası Başkanı S.G. Ileman zirveye davetliydi. Eyalet hükümetinin bütün bakanları, 35 milletvekili, federal bakanlar ve eyaletin ilerigelen şirket başkanları zirveye katıldı. Endonezya, Malezya ve Çin Halk Cumhuriyeti enerji şirketleri toplantıya temsilcilerle iştirak ettiler. Açılış konuşmasını yapan Eyalet Başbakanı Christy Clark Asrın Projesi olarak niteledigi Likifiye Doğalgaz projesinin British Columbia’yı Kanadanın en zengin eyaleti yapacagına olan inancını dile getirdi. Projeye şu anda milyarlarca dolar yatırımın aktığını, üretime geçildiği zaman ilk etapta 100,000 ve 10 sene içinde eyalet bazında 1 milyon yeni iş açılacağını söyledi. Söz alan Federal Endüstri Bakanı James Moore ve Çalışma Bakanı Jason Kenney eyalet ekonomisini göçmen ihtiyacı, insan kaynakları ve global rekabet açısından değerlendirdiler.

Likifiye Doğalgaz (LNG) Projesi eyaletin kuzeydoğusundaki doğalgaz kaynaklarını işletip ve likifiye edip tankerlerle kıtalararası ihracatını planlıyor.

Türkiye bu tarihi zirvede (Türk Kanada Ticaret Odası tarafından) temsil edilen tek Ortadoğu ülkesi olarak büyük ilgi çekti. Türk Kanada Ticaret Odası Başkanı Ileman Türkiye’nin bu projede oynayabileceği rolü eyalet bakanlarıyla görüştü. Türkiyenin bu projeden pay alması muhtemelen şu şekillerde gerçekleşebilir:

* Türk enerji şirketlerinin ihracata yönelik üretim yapması. Üretim hakları her ay açık arttırmaya çıkarılıyor

* Türk enerji şirketlerinin halihazırda yapılan yatırımlara ortak olması

* Türk devlet sektörünün Türkiye ihracatına yönelik üretici veya ortak olarak yatırımı

* Türk şirketlerinin üretim, rafineri, nakliyat ve destek konularında hizmetler vermesi

* Kalifiye işçi ve alt kontrat hizmetleri sağlanması

Türk Kanada Ticaret Odası Türk şirketlerinin Kanadada daha kolay iş yapabilmesi ve Kanadanın işçi ihtiyaçlarının büyük bir kısmının Türkiyeden temin edilmesi konularında federal ve eyalet hükumetleri nezdinde girişimlerde bulunmaktadır.

Türk Kanada Ticaret Odası ‘Şirket’ ve ‘Şirket VIP’ üyelerimiz Likifiye Doğalgaz Projesi hakkındaki detayları bizden isteyebilirler.

Türk Kanada Ticaret Odasına 5 Dakikada Üye Olarak Kanada Ticaretine İlk Adımınızı Atabilirsiniz. Üyelik İçin Lutfen Buraya Tıklayın.

 

Kanada Endüstri Bakanı James Moore

Kanada Endüstri Bakanı James Moore

NEDEN VANCOUVER VE NEDEN BATI KANADA ?

Batı Kanadanın Manitoba ve Saskatchewan eyaletleri tahılları, Alberta petrol ve doğal gazı ve British Columbia eyaleti ormancılık ve madencilik için tanınırdı. Fakat bu tablo son zamanlarda değişmeye başlamıştır. Saskatchewan geniş petrol rezervleri ile ve British Columbia eyaleti son zamanlarda kanıtlanan doğal gaz serveti ile dünyanın hatırı sayılır enerji üreticileri arasına girmiştir. Alberta ise eyaletin kuzeyindeki Athabasca Petrol Kumu Yatakları ıle petrol üreticileri arasındaki önemli rütbesini muhafaza etmektedir. Vancouver şehri stratejik konumu ile Kanadanın hem Pasifik limanı hem de Asya-Pasifik ticaretinin merkezidir. Bunun yanında, şehrin hemen Amerika Birleşik Devletleri sınırında olması ve NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) üretim, pazarlama ve dağıtım alanlarındaki teşebbüslerde geniş ufuklar açmaktadır.

Gelen ziyaretci ve göçmen sayısı Vancouver’in dünyanın en yaşanabilen şehirlerinden birisi olduğunu kanıtlamaktadır. Göz alıcı doğal güzellikler ve yumuşak iklim İstanbul ve Vancouver arasındaki müşterek taraflardır. Türk Kanada Ticaret Odası olarak amaçiarımızdan bir tanesi Batı Kanadaya ve özellikle British Columbia eyaletine yatırımı ve yatırımcı göçmenliği teşvik etmek ve mümkün olduğu kadar kalifiye eleman ihtiyacını Türkıyeden karşılamaktır. Diger amacımız Asya-Kuzey Amerika ve Türkiye arasındaki bir köprü olarak Türkiyenin dinamik ekonomisinin ihtiyacı olan teknoloji ve yatırımın gerçekleşmesine yardımcı olmaktır. Eğer bu konular sizi ilgilendiriyorsa sizi üyemiz olmaya ve sunduğumuz hizmetlerden faydalanmayadavet ediyoruz.

Türk Kanada Ticaret Odası Yönetimi